Otizmli öğrenciye mezuniyet töreninde yapılan pes dedirtti: Bakanlık harekete geçti

İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bir anaokulunda düzenlenen mezuniyet törenine otizmli öğrencinin alınmadığı iddiası kısa sürede gündem oldu. Otizmli çocuğun anaokulu öğretmenleri tarafından dışlandığı ve törene alınmadığı iddia edilmişti. Mezuniyet törenindeki gösteriye alınmadığı öne sürülen otizmli çocuğun annesiyle birlikte dans ettiği anlar sosyal medyada paylaşılmaya devam edilirken anneden yürekleri sızlatan bir paylaşım geldi. Yaşanan olayın ardından harekete geçen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Evladımızın ve ailemizin yanındayız” mesajını paylaştı.

ÖĞRENCİ YILSONU GÖSTERİSİNE ALINMADI

İstanbul’un Bakırköy ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan bir anaokulunda eğitim görmekte olan otizmli çocuk okulun mezuniyet törenindeki gösteriye alınmadı. Okulun yılsonu gösterisinde öğretmenleri tarafından dışlandığı iddia edilen öğrencinin annesinden yürek yakan bir paylaşım geldi. Yaşadığı duruma isyan eden anne, gösteri esnasında oğluyla birlikte ayrı bir bölümde dans ederken çekilen videoyu sosyal medya hesabından paylaşarak yaşanan olaya tepki gösterdi.

“BIKTIM ARTIK BAŞKALAŞTIRILMAKTAN”

Anaokulundaki mezuniyet töreninde diğer öğrenciler sahnede dans gösterisi yaparken otizmli öğrencinin o gösteriye alınmadığı ve salonun bir köşesinde annesiyle birlikte dans ettiği görüldü. Oğluyla birlikte dans ettiği videosunu sosyal medya hesabından paylaşan ve duruma tepki gösteren anne, “Tüm sene savaş verdik oğlum kaynaşabilsin diye. Bugün mutlu mutlu mezuniyete gittik. Ancak anladım ki tüm sene oğlumun ismi bile öğrenilememiş. Bıktım artık başkalaştırılmaktan. Artık dayanamıyorum yok sayılmasına özel çocukların. Sesimi duyurmama yardım eder misini?” notunu düştü.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Olayın ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti ve Bakanlık’tan yapılan açıklamada, olayla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’tan da yaşanan üzücü olayla ilgili açıklama geldi. Sosyal medya hesabından mesaj yayınlayan Bakan Göktaş, “Bu çirkin ayrımcılığın güçlü bir şekilde karşısında, evladımız ve ailesinin yanındayız” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x